Covid-19 ve E-Ticaret | Neler Değişti? Grafikler ile Değişim Yüzdeleri

 

Covid-19 küresel pandemisinin on yıllar sürecek etkileri olacağını söylemek için çok erken olduğunu sanmıyorum. Bu salgın döneminde, çoğu şeyde olduğu gibi,  uzun zaman karantinada bulunan insanların alışveriş alışkanlıkları da doğal olarak değişiklik göstermiştir.

İnsanların bu tecrit ve belirsizlik dönemine nasıl yaklaştığına dair gördüğümüz tepkilerden biri, alışveriş davranışlarında büyük bir şekilde değişiklik yaptığıdır. Alışveriş alışkanlıklarını değiştiren Covid-19 ve E-ticaret sektörüne etkisini yazımda sizler için değerlendirmeye çalıştım.

COVID-19: Erkeklerin ve Kadınların Alışveriş Davranışları Değişti

Alışveriş davranışlarının nesiller arası farklılıklara bağlı olarak değişirken, cinsiyete dayalı varyasyonlarını da görüyoruz.

Anket verileri, kadınların COVİD-19’un etkileri konusunda endişe duyma olasılığının daha yüksek olduğunu gösterirken, aynı zamanda erkeklerin alışveriş davranışlarını etkileme olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Erkeklerin üçte birinin, kadınların %25’ine kıyasla, pandemi süresince alışveriş için daha çok par  harcadığını gösteriyor.

Ayrıca ankete göre, erkeklerin internet üzerinden daha çok alışveriş yaptıkları ve mağazaya gitmekten kadınlardan daha fazla kaçındıkları ortaya çıkmıştır.

E-Ticarette Gelir Değişiklikleri

İnsanlar pandeminin yayılmasını yavaşlatmanın bir yolu olarak sosyal mesafeyi benimsedikleri için, doğal olarak yüz yüze fiziki alışverişinde bir düşüş olmuştur. Bu, insanların kişisel olarak satın alabilecekleri ürünleri satın almak için e-ticarete yöneldiklerinden çevrimiçi alışverişlerde bir artış olacağı anlamına geliyor.

Bazı endüstriler e-ticaret için önemli artışlar ön görmektedir. Bu özellikle, ev eşyaları ve mutfak malzemeleri e-ticaretini yapanlar için geçerlidir. JD.com Çin’in en büyük çevrimiçi perakendecilerinden biri, geçen yılın aynı dönemine kıyasla bu yıl, ev gereçleri siparişlerinin 4 katına çıktığını duyurmuştur.

Market alışverişleri ve e-ticaret

Market alışverişleri e-ticareti, alışveriş yapanların ihtiyaç duydukları malları bulmak için online platformları tercih etmelerinin ardından Mart ayının ikinci haftasında yükseldi. Rakuten Intelligence‘dan elde edilen verilerle birlikte aşağıdaki grafiğe göre Covid-19 ve  e-ticaret havuzunda market alışverişlerinde bir artışa neden olduğu görülmektedir.

covid-19 e-ticaret

Kaynak

Diğer E-Ticaret Kategorileri

E-ticaret ürünleri geniş bir yelpazeyi kapsar, kategoriler arasında. Common Thread Collective, aşağıdaki grafik de dahil olmak üzere e-ticaret alışveriş davranışlarıyla ilgili Covid verileriyle değerli güncellemeler sunmaktadır.

Kaynak: Common Thread Collective

Grafiğe göre en çok talep gören ürünlerin başında medikal malzemeler, bebek malzemeleri ve temizlik ürünleri geliyor.

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) raporu, Covid-19 ve E-ticaret Üzerindeki Etkisi

DTÖ Sekreterliği, Covid-19 pandemisinin sınır ötesi ticaret üzerindeki etkileri de dahil olmak üzere e-ticareti nasıl etkilediğine dair yeni bir bilgi notu yayınladı. Tüketiciler, karantina ve sosyal mesafe önlemlerine uyum sağladıkça e-ticaretin artan kullanımına dikkat çekiyor.

Rapor, covid-19 ve e-ticaret artışının yanı sıra, hükümetlerin e-ticareti kolaylaştırmak için getirdiği önlemleri ve bu girişimlerin karşılaştığı bazı zorlukları ele alıyor. Hükümetler, ağ kapasitesini artırmak, genişletilmiş veri hizmetlerinin az veya hiç ücret ödemeden sağlanmasını teşvik etmek ve dijital ödemeler ve mobil para transferlerinde işlem maliyetlerini düşürmek için çalıştılar.

Raporda ayrıca DTÖ’de devam eden e-ticaret tartışmaları ve DTÖ’nün Ticaret kolaylaştırma Anlaşmasının devam eden uygulamasının COVİD-19 pandemisinin ön plana çıkardığı bazı zorlukların nasıl ele alınabileceği de ele alınmaktadır.

Rapor, COVID-19 krizinden ortaya çıkan deneyimlerin ve derslerin, e-ticaret alanında küresel işbirliği için bir başka teşvik olabileceğini, bu da mal ve hizmetlerin sınır ötesi hareketini kolaylaştırmaya, dijital bölünmeyi daraltmaya ve küçük işletmeler için oyun alanını düzleştirmeye yardımcı olabileceğini savunuyor. Kaynak: WTO

COVID-19 Döneminde Ürün Seçimlerindeki Değişimler

Covid-19 ve e-ticaret etkileşimi satın alma davranışı sadece çevrimdışıdan çevrimiçi olarak değil, aynı zamanda tüketicilerin satın aldığı ürün türlerinde de değişimlere sebep olmuştur. Bu değişim, aşağıdaki grafite, karantina önlemleri uygulanmadan önce ve sonra toplam satışların yüzdesi bazında görülebilir.

covid-19 ve e-ticaret

Toplam harcama paylarında en büyük artışa sahip kategoriler elektronik ürünler, yiyecek ve içecekler olmuştur. Moda, güzellik ve kişisel bakım ürünleri hisselerinde göreceli bir düşüş görülmüştür.

İzolasyon Döneminde Kazanan ve Kaybeden Sektörler

Aylık çevrimiçi satış hacmindeki değişiklikleri göz önüne alınarak en iyi satışı elde eden 3 sektör:

  • Eğlence
  • Kırtasiye Ve Hobiler
  • Yiyecek Ve İçecek

Satışlarda en önemli düşüşe maruz kalan sektörler:

  • Otomotiv Ve Endüstriyel Parçalar
  • Ev Aletleri
  • Moda Ve Giyim

covid-19 ve e-ticaret

Nüfusun çoğunluğu evinde zaman geçirdiği için, temel ürünleri (yiyecek ve içecek) ve evde harcanan zamanı daha keyifli hale getirebilecek ürünleri (oyun, video ve yazılım gibi eğlence ürünleri dahil) tercih etme eğiliminde olmuşlardır.

Tüketiciler bu dönemde otomotiv parçaları ve ev aletleri gibi büyük yatırım yapmayı ertelemeyi tercih etmişlerdir. Tüketiciler, evde kalırken yeni kıyafetlere olan talep düşmüş, moda ürünlerindeki alımlarını ertelemişlerdir.

Yeni Normal ve E-Ticaret

Karantina yavaş yavaş ülkeden ülkeye kaldırıldığından, birçok tüketici hastalanma korkusuyla eski alışveriş yollarına geri dönmek konusunda isteksiz. Tüketicilerin yaklaşık %24’ü, bir araştırma şirketinin yaptığı ankete göre önümüzdeki altı ay içinde bir alışveriş merkezini ziyaret etmekten rahat hissetmeyeceklerini söyledi.

Hane halklarının market alışverişi, giyim eşyası ve eğlence gibi ihtiyaçlar için e-ticarete yönelmeye devam etmesi muhtemeldir. Bu tercih, covid-19 ve e-ticaret ilişkisinin, uzun yıllar sonra bile milyonlarca tüketici için yeni çevrimiçi alışveriş alışkanlıklarını geliştirecek ve güçlendirecek ve böylece perakende ortamını yeniden tanımlayacağı kaçınılmazdır.

Yorum yazın

Contact Us