pazaryeri-entegrasyonu

E-Ticaret Pazaryeri Entegrasyonun 10 Avantajı

E-Ticaret pazarı ve Pazaryeri Entegrasyonu giderek artıyor çünkü sadece yeni girişimler için değil aynı zamanda mevcut işi olanların ürün ve hizmetlerini İnternet üzerinden satmak, gelişen bu ekosistemde çok cazip bir hal almış durumda.

Her yıl gelişen olaylar ile birlikte(örn:covid-19) artan pazar hacmi ile tüm dikkatleri üzerine çeken e-ticaret pazaryeri entegrasyonu ile kişi ve/veya kurumlar hizmetlerini veya ürünleri birçok farklı segmentteki olası müşterilerine kolay bir şekilde ulaştırabiliyorlar.

Bu makalemde özellikle ilk yatırım maliyetlerine katlanmadan düşük maliyetlerle ürün/hizmet satışını test etmek isteyenler için ilk olarak en çok tanınan e-ticaret pazaryerlerini tanıtıp daha sonra e-ticaret pazaryeri entegrasyonu avantajlarından bahsettim.

Türkiye’de En Çok Kullanılan E-Ticaret Pazaryerleri

1- Hepsiburada.Com

hepsiburada-pazaryeri-entegrasyonu

Aylık ortalama 85 Milyon ziyaretçi sayısına sahip. Diğer pazaryeri sitelerinden farklı olarak çoğu kategoride kendisi de ürün satması bana göre güvenirliğini artırıyor. Herhangi bir ürünü site üzerinde arattığınız zaman ilk olarak kendi daha sonra başka satıcıların fiyatları listeleniyor.

Çoklu ürün satışı için bu sitede mağaza açılış şartı olmamakla beraber bunun yerine listelediğiniz ürünlerde komisyon ücretlerine ek olarak 0.5 TL ücret alınıyor.

Komisyon ücreti diğer pazaryeri sitelerine göre daha yüksek olduğunu üzülerek belirtmeliyim. Şuanda satışlardan %6 ile %30 arasında değişen komisyon ücretleri alınıyor. Ayrıca özel günler için reklam ücreti site tarafından talep ediliyor.

Tabii bu ücretlerden kurtulup kendi pazaryerinizi bir e-Ticaret pazaryeri entegrasyonu ile kolay bir şekilde hizmete sunabilirsiniz.

iyzibazaar+ iyzico woocommerce pazaryeri
iyzibazaar+

2- N11.Com

n11-e-ticaret-pazaryeri-sitesi

Ayda yaklaşık 81 Milyon civarı ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en önde gelen e-ticaret pazaryeri siteleri arasında yer alan N11.com’ un tasarımı tamamen neuromarketing normlarına göre yapılmıştır. Ayrıca satıcı ve alıcılar için 2 farklı üyelik modeli bulunuyor.

N11.com’ un güvenirliğini sağlayan en önemli özellik, sadece ticari ünvanı bulunan mağazaların hesap açabilmesidir. Mağaza açmak için n11.com adresindeki üyelik formu doldurtan sonra istenen evrakları sisteme yüklemeniz gerekir. Bir sonraki adımda herhangi bir mağaza açılış ücreti talep etmeyen n11.com çoklu ürün satışları için size farklı paketler sunduktan sonra sizden ücret talep etmektedir.

Çoklu ürün sunma ücretleri aylık olarak sizden tahsil edilir ve bu tutar 8 TL ile 800 TL arasında değişir. Şuanda N11’de komisyon oranları ise %5 ile %20 arasında değişiyor. Sattığınız ürünlerin ücreti 3 iş günü içerisinde hesabınıza gönderilir. N11 birçok kargo şirketi ile anlaşması olduğundan kargo maliyetlerinizi de düşürecektir.

3- Gittigidiyor.com

gittigidiyor-e-ticaret-pazaryeri-sitesi

Gittigidiyor aylık 50 Milyon ziyaretçi sahip ve Türkiye’de en çok bilinen e-ticaret pazaryeri sitelerinden bir tanesidir. Mağaza açarak veya açmayarak ürünlerinizin satışını kolay bir şekilde yapabilirsiniz

Mağaza açmadan maksimum 10 Adet ürün satılabilirken sergilediğiniz her ürün için sizden ek ücret olarak 1 TL ile 4 TL arasında bir tutar isteniyor. Ama mağaza açarsanız sitenin size sunduğu avantajlardan yararlanabiliyorsunuz. Mağaza açılış ücretleri ise aylık 69 TL ile 1399 TL arasında değişebiliyor.

Gittigidiyor da diğer e-ticaret pazaryeri siteleri gibi sattığınız her ürün için sizden komisyon kesiyor ve bu komisyon oranları %7 ile %25 arasında değişiyor.

4- EpttAvm.com

epttavm-e-ticaret-pazaryeri-sitesi

Diğer e-ticaret pazaryeri sitelerine kıyasla yeni ama hızlı bir çıkış sağlayan EpttAvm, diğer sitelerle kıyaslandığı zaman daha avantajlı olduğu görülüyor. Henüz aylık 5 Milyon ziyaretçi sayısı bulunsa da bu rakam hızla artmaktadır.

EpttAvm sizden hiçbir aylık üyelik ve mağaza açılış ücreti talep etmemekle birlikte dilediğiniz kadar ürün sergileme imkanı da sunar. Sattığınız tüm ürünler için komisyon ücreti almaktadır. Komisyon oranları %5 ile %15 arasında değişiyor.

Komisyon ücretlerinin düşük olması ve mağaza açılış ücreti, aylık sabit ücret almaması nedeniyle oldukça cazip bir pazaryeri satış sitesidir.

5- Trendyol

trendyol-e-ticaret-pazaryeri-sitesi

Trendyol aylık ortalama 50 Milyon ziyaretçi sayısıyla en popüler e-ticarer pazaryerleri sitelerindendir ama son yapılan indirim çılgınlığı ile beraber ziyaretçi sayısı çok daha fazla olduğuna eminim.

Her kategoriye göre komisyon oranları değişiyor fakat genellikle %5 ile %30 arasında olduğunu biliyoruz.

E-Ticaret Pazaryeri Entegrasyonu Nedir? 

pazaryeri-faydalari-nedir

E-Ticaret ürünleri için pazaryeri entegrasyonu, ürün listeleme, siparişleri yönetme, stoksuz satış ve fatura yönetimi gibi işlemleri yapmanıza olanak tanır. Ürün verilerini ve envanterini gerçek zamanlı olarak pazar yerlerine bağlamak, nerede olurlarsa olsunlar ürünlerinizle sorunsuz müşteri deneyimleri için çok önemlidir. 

Neden e-Ticaret Pazaryeri Entegrasyonuna İhtiyacınız Var?

İyi bir pazaryeri entegrasyonu ile her bir çevrimiçi pazar için tüm gereksinimleri bilir ve ürün verilerinizin doğru şekilde yapılandırılmasını ve optimize edilmesini sağlarsınız..

Optimize Edilmiş Ürün Verileri: Dönüşümleri en üst düzeye çıkaran başlıklar, açıklamalar ve diğer özelliklerle doğru ürünlerin doğru kategorilerde olmasını sağlar.

İşleme ve Faturalama Başarısı: Yetersiz entegre olmuş bir e-ticaret pazaryeri sitesi, muhasebe ve faturalandırmanızla ilgili sorunlara neden olabilir. Tam tersi iyi bir pazaryeri entegrasyonu ile, sorun haline gelmeden bu ayrıntıları ele alır, böylece pazar yeri entegrasyon lojistiğine daha az, ürünlerinizi pazarlamaya ve satmaya daha çok odaklanabilirsiniz.

Popüler WordPress Pazaryeri Eklentileri

pazaryeri-web-sitesi

WordPress ile e-ticaret yapabilemeniz için sizinde bildiğiniz gibi wooCommerce eklentisine ihtiyacınız var. wooCommerce eklentisi öntanımlı kullanım şeklinde direk satış ve tek satıcılı satış sistemi ile beraberinde gelmektedir. wooCommerce ile çoklu kullanıcı bir satış sistemini kurabilmeniz için aşağıda belirttiğimiz eklentilerden en az birini kullanmanız gerekmektedir. Bizim favorimiz gerek desteği gerekse arayüzü ile WCFM‘ dir. 

Pazaryeri Entegrasyonunun Avantajları

Pazaryeri entegrasyonunu kullanmanın bir başka avantajı, hefenizi yurtdışına çevirdiğiniz zamanlarda altyapıyı bu hedefiniz doğrultusunda hazır halde bulmanızdır. Denizaşırı pazara girmek zor olabilir ve küresel satışlar için reklam vermek daha da zor olabilir. Bu nedenle, Amazon, eBay ve play.com gibi halihazırda geniş bir küresel tabana sahip bir pazarı kullanmak, sitenizi yurt dışında yaşayan müşterilere ulaştırabilir.

Geniş Pazar Tabanına Erişim

Dünya çapındaki milyonlarca müşteriye erişim ile muazzam bir fırsat ve büyük bir pazar tabanı sunun.

İş Zekası Odaklı Pazarlama

Akıllı pazarlama ve iş tanıtım kampanyaları oluşturmak için büyük veri ve derin öğrenme tabanlı algoritma

Kullanıcı Dostu Müşteri Deneyimi

Kaynak kullanımından nakliyeye kadar merkezi işlemlerle kullanımı kolay arayüzler ve gösterge paneli sunun.

Muhasebe Ve Finansman

PO Yönetimi, Envanter Değerlendirme, Yeniden Sipariş ve Ödemeler, Satış Siparişi Taşınabilirliği ve diğerleri dahil olmak üzere süreçlerin verimli ve etkili bir şekilde işlenmesi.

Veri Yönetimi

Daha hızlı ve otomatikleştirilmiş veri yönetimi için etkili veri yönetimi olanağı sunar.

Genel Kâr Maksimizasyonu

Ürün ve hizmetlerinizi dünya çapında 50’den fazla pazarda satma fırsatı.

Yorum yazın

Contact Us