kredi-kart-ve-banka-karti (1)

Kredi Kartı ile Banka Kartları Arasındaki Farklar

Sıkça kullandığımız, her cüzdanın içinde kendine yer edinmiş banka ve kredi kartı farkları nedir hiç düşündünüz mü?

Evet çoğumuz kullanım alanları veya sınırlarını kullandığımız kadar biliyoruz ama neden arasındaki farkları ve yetkinlikleri daha fazla öğrenmeyelim ki? Özellikle son dönemde internet üzerinden yaptığımız alışverişleri düşünürsek farkları bilmek bence işinize çok yarayacak.

Hadi o zaman !

 

Banka Kartı Nedir?

Banka kartları, bir kredi kartının rahatlığını sunar ancak farklı şekilde çalışır. Banka kartları , satın alma işlemini gerçekleştirdiğinizde doğrudan hesabınızdan para çeker . Bunu , satın alma tutarını bloke ederek yapar . Daha sonra satıcının kendi bankasına gönderir ve daha sonra satıcının hesabına aktarılır. Bunun gerçekleşmesi birkaç gün sürebilir

Banka kartı, ATM’de kullanılabilen bir karttır. Banka kartınızda Visa veya MasterCard logosu olabilir, bu durumda Visa ve MasterCard’ın kabul edildiği her yerde banka kartınızı kullanabileceğiniz anlamına gelmektedir. 

Özellikler

Banka kartı, paranıza hızlı erişim sağlar. Faiz ödemezsiniz ve E-Ticaret sitelerinden alışveriş yapmak için kullanabilirsiniz. Kredi kartı da kullanışlıdır fakat harcadığınız miktarı ödemek şartıyla.

 Kredi kartı ödemelerindeki gecikme size daha fazla borç olarak yansı. Borçlu olduğunuz tutara da faiz ödersiniz. Geç ödeme ücretleri, kredi geçmişinizi de mahvedebilir. Bu durumdan kurtulmak için banka kartı kullanmak daha akıllıcadır. 

Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartı,  kredi limitine karşı borç almanıza izin veren bir karttır . Kredi Kartını , faturaya yansıyan temel işlemler yapmak için kullanılır. Faiz den kaçınmak istiyorsanız kredi kartı dönem borcunuzu aylık olarak ödemelisiniz eğer ödemezseniz kredi kartının faiz oranı yükselir ve kredi kartı bakiyeniz ve ödeme geçmişiniz kredi puanınızı etkileyebilir.

Kredi ve Banka Kartı Farkları

  • Kredi kartları, bir banka tarafından verilen bir borçtur. Banka kartları parayı doğrudan banka hesabınızdan çeker.
  • Kredi kartları, dolandırıcılık koruması yoluyla daha iyi tüketici koruması sağlar, ancak daha pahalıdır.
  • Banka kartları daha az koruma sağlar, ancak ücretleri daha düşüktür.
  • Yeni banka kartları daha fazla kredi kartı benzeri koruma sağlarken, birçok kredi kartı artık yıllık ücret talep etmemektedir.

.

Yorum yazın

Contact Us